Topla Oynama ve Ekip Vuruşları
voleybol vuruşları voleybolda vuruşlar voleybol vuruşlar rüyada topa vurmak voleybolda takım vuruşları TOPLA OYNAMA
Her ekip kendi oyun sahası ve oyun boşluğunda oynamalıdır (Kural 10.1.2 hariç). Bununla Beraber top bağımsızlık bölgenin dışından da geri çevrilebilir.

TAKIM VURUŞLARI


Oyundaki bir oyuncunun top ile yaptığı her temas bir vuruştur.


bazı topu filenin üzerinden geri göndermek için üç vuruş (blok temasına ilaveten, Kural 14.4.1) yapma hakkına sahiptir. Eğer daha fazla vuruş yapılırsa, takım DÖRT VURUŞ hatası yapmış olur.
BİRBİRİNİ TAKIP EDEN TEMASLAR

Bir oyuncu ard arda iki kere topa vuramaz (Kural 9.2.3, 14.2 ve 14.4.2 hariç).


AYNI ANDA YAPILAN TEMASLAR

İki veya üç oyuncu topa benzer anda dokunabilir.

İki (üç) takım arkadaşı topa aynı anda dokunduğu süre, bu iki (üç) vuruş olarak değerlendirilir (blok hariç). İki (üç) ekip arkadaşı topa uzanır, ama sadece içlerinden biri topa bağlantı ederse, bu bir vuruş olarak sayılır. Oyuncuların çarpışması, bir kusur teşkil etmez.

İki rakip oyuncu file üzerinde topa benzer anda temas etmişler ve top oyunda kalmışsa, topun sahasında kaldığı takımın baştan üç vuruş yapma hakkı vardır. Böyle bir top dışarı giderse, bu aleyhinde taraftaki ekip için bir hatadır.

YARDIMLI VURUŞLAR

Oyun sahası içinde bir oyuncunun topa gelmek için takım arkadaşlarından, herhangi bir yapıdan veya cisimden yardım almasına müsade verilmez.

Bununla Birlikte hata yapmak üzere olan bir oyuncu (fileye değmek veya orta çizgiyi geçmek, vs. gibi) takım arkadaşları kadar durdurulabilir ya da geri çekilebilir.


VURUŞUN ÖZELLİKLERİ

Top vücudun herhangi bir kısmına temas edebilir.

Top tutulmamalı ve/ya da fırlatılmamalıdır. Top herhangi bir doğrultuda gidebilir.

Temasların aynı anda olması şartıyla, top vücudun değişik yerlerine dokunabilir.

İstisnalar:

Tek bir hareket esnasında olması kaydıyla, bir veya daha artı blok oyuncusu blokta topa sıralı dokunabilir.
Takımın birinci vuruşunda, temasların tek bir hareket sırasında olması kaydıyla, top vücudun farklı alanlara yönlendirilmiş yerlerine sıralı dokunabilir.


TOPLA OYNANIRKEN YAPILAN HATALAR

DÖRT VURUŞ: Bir takımın geri göndermeden önce topa dört kere vurmasıdır.

YARDIMLI VURUŞ: Bir oyuncunun oyun sahası içinde topa ulaşmak için takım arkadaşlarından, herhangi bir yapıdan ya da cisimden destek almasıdır.

TUTULMUŞ TOP: vuruştan sonradan sekmezse, tutulmuş ve/veya fırlatılmıştır.

ÇİFT VURUŞ: Bir oyuncunun topa seri iki kere vurması ya da topun vücudunun dağıtılmış yerlerine sıralı bağlantı etmesidir.
TVF Devlete Ait Kuralları
voleybol.org

*