Deri bakımı için krem ve maske yapımında genelde Benmari Eritme işlemi uygulanmaktadır. Bu yüzden önce bu eritmenin nasıl yapıldığını iyi anlamak gerekir.Benmari Eritmemalzemenin sırça bir kaseye koyulup bu kasenin ise kaynayan su dolu diğer bir kasenin içine yerleştirilmesi ile yapılır.

Yüz ve boyun dış etkenlerden fazla artı etkilenir. Yüzümüzün deri yapısı elimizin cilt yapısına benzer. Fakat yüzümüzün cildinin elimizin cildine kadar başka sorunları da vardır. Siyah noktalar, sivilceler, yağlanmalar veya kurumalar, buruşukluk gibi. Bunlar cildin reel ve en büyük düşmanıdır. Bu yüzden cilt bakımına genç yaşta başlayıp cildin türüne yerinde deri bakımı yapılmalıdır.


Cümbür Cemaat sıradan bir cilde sahip elde etmek ister. Ama cilt ister normal, ister yağlı, ister kuru olsun başlıca önemli olan cilt bakımını çakmak ve cildimizi korumaktır. Deri bakımı için aşağıdaki doğal ve nebati karışımları uygulayabilirsiniz. Bitkisel cilt bakımı keza sağlıklı keza de doğal olduğu için bayanların kozmetik ürünlere alternatif olarak defalarca tercih ettiği bir bakım yöntemi olmuştur.

Sabahtan Bakımı
Başlangıçta sabah kalktığınızda su ve sabunla cildinizi iyice yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Bir vakit daha sonra yani cilt kuruduktan sonra tonikle temizleyin. Yüzünüzü temizlediğiniz pamuğa baktığınızda fazla şaşıracaksınız. az önce cildinizi sabunla temizlememiş gibi pamuk kirlenir. Çünkü sabun toniğin ulaşabildiği kadar cildin derinine ulaşıp oradaki kirleri temizleyemez. Cildinizi temizledikten daha sonra mutlaka cildinize uygun bir nemlendirici krem sürün ama cildiniz kuru deha olsa kreminiz fazla yağlı olmasın. Sabahtan yaptığınız bu basit cilt bakımı cildinizi ve boynunuzu gün boyu dış etkenlerden korur ve cildinize çekicilik kazandırır.

Akşam Bakımı
Akşam bakımı da sabah bakımına benzer. Özellikle makyajlıysanız yüzünüzü ve boynunuzu önce sabunla yıkayın, daha sonra tonik veya losyon, bunlar yahut süt ile iyice silerek temizleyin. Yüzünüzde fondöten veya pudra artığı bırakmayın. sonradan cildinize sabahtan kullandığınızdan azıcık daha yağlı bir nemlendirici krem sürün. Kreminizi cildinizin yapısına kadar seçmeye itina gösterin. Evet tümü bu. Kolay, hesaplı ve fiilen yararlı.

Kadife gibi bir cilt için
Cildinize uyguladığınız sabah ve akşam bakımının yanında haftada bir kez uygulayabileceğiniz nebati cilt bakımı maskelerini farklı alanlara yönlendirilmiş kaynaklardan ve internetten sizin için derledik.

1 adet yumurtanın beyazını en ince ayrıntısına kadar çırparak kabartın. İçine bir komposto kaşığı bal ile birkaç damla bademyağı ilave edin. Bu karışımı krema haline gelinceye kadar çırpın (eğer cildiniz kuru ise badem yağını birkaç damla daha fazla katabilirsiniz). Hazırladığınız kremi sabahları yüzünüze sürüp 1-2 saat bekleyin ve daha sonra yüzünüzü ılık suyla silin (haftada bir kez uygulayabilirsiniz).

1 tane muzu soyup iyice ezin ve bunu yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin. sonra yüzünüzü su ile yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın ve nemlendirici krem sürün (haftada bir kere uygulayabilirsiniz).

Cilde Parlaklık Vermek İçin
1 kaşık bal ile 1 yumurtanın akını adamakıllı çırpıp yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonra avuç içlerinizi 4-5 defa yüzünüze bastırıp çekin. daha sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Aynı miktarlarda avokado yağı, buğday yağı, saf zeytinyağı ve 2 yemek yemek kaşığı balı tamamen karıştırıp cildinize sürün. 10-15 dakika bekledikten daha sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırmak için
2-3 yemek yemek kaşığı killi toprak ile 2 tane havucun suyunu karıştırıp yüzünüze sürün. 1 saat bekledikten sonradan yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

1 litre maden suyuna 1 tutam lavanta çiçeği, 1 tutam ısırgan yaprağı, 1 tutam kırlangıç otu atıp 2 gün bekletin. Daha Sonra bu su ile yüzünüzü silin. 30 dakika bekledikten sonradan ılık su ile yüzünüzü yıkayın. *