Genç ve güçlü kalmak için neler yapmak gerektiğini bilmiyor musunuz?
12 Adımda Genç Kalmanın altın kurallarını okuyarak ve uygulayarak hayatınızda yepyeni bir sayfa açabilirsiniz. Zaten bildiğim bilgiler bunlar ama uygulayamıyorum diyorsanız da hemen harekete geçin. Hiçbir şey için geç değildir.

1. Vitaminlerinizi alın

Uyumlu olarak C vitamini (1200 mg/gün), E vitamini (400 IU/gün), kalsiyum (1000-1200 mg/gün), D vitamini (400-600 IU/gün), folat (400 mikrogram/gün), ve B6 vitamini (6 mg/gün) elde etmek hakiki yaşınızı 6 yaş geriye taşıyabilir.

2. Sigarayı bırakın ve dingin içici olmaktan sakının

Sigara gerçek yaşınızı 8 yaş ileriye taşıyabilir.

3. Kan basıncınızı öğrenin ve izleyin

Düşük kan basıncına sahip bir birey (~115/75 mm Hg) yüksek kan basıncına sahip bir kişiden (160/90 mm Hg ’dan daha yüksek) 25 yaşa değin daha genç kalabilir.

4. Yaşamınızdaki stres kaynaklarını azaltın

Fazla stresli olduğunuz zamanlarda gerçek yaşınız takvim yaşınızdan 32 yıla değin daha ilerde olabilir. Sağlam sosyal ilişkiler kurarak ve gerginlik azaltma stratejilerinden yararlanarak stresin sizi taşıdığı fazladan 32 yılın 30 ’unu geriye katetmek mümkündür.

5. Diş ipi kullanın

Diş ipi kullanmak ve dişlerinizi ahenkli olarak fırçalamak gerçek yaşınızı 6.4 sene geriye doğru taşıyabilir.

6. Aktif olun

Eksik miktarda çalışma bile (günde 2 defa 20 dakikalık yürüyüş) hakiki yaşınızı az daha 5 sene geriye taşıyabilir.

7. Emniyet kemeri kullanın

Emniyet kemeri kullanım alışkanlığını olmak ve daima sürat sınırının 10 km/ saat aşağıda araç göstermek gerçek yaşınızı 3.4 yıla dek geriye doğru taşıyabilir.

8. Lifli yiyecek tüketin

Günlük gıda sırasında 25 gram lif bitiren birinin gerçek yaşı günde 12 gram lif tüketen birine göre 2.5 sene daha geridedir. Erkeklerin günde 25 gramdan da daha pozitif lif tüketmeleri gerekir.

9. Sağlığınızı yakından izleyin

Sağlığı ile ilgili gelişmeleri özenle izleyen, çare ve bakım konusunda standartlarını daima yüksek tutan kişiler bunu yapmayanlara kadar 12 yaşa değin daha genç kalabilirler.

10. RealAge önerilerini izleyin; kendinize bir Dinç Gençleşme Planı oluşturun

Tüm yaşamınızı göz önüne aldığınızda gerçek yaşınızı 26 yıla dek geriye doğru taşımanız olanağı mevcuttur. Bu yaşamınızın bundan sonraki her gününü daha genç yaşamanız, ve kalan yaşamınızı olabilecek en uzun sürede ve en yüksek enerji ile sürdürmeniz anlamına gelmektedir.

11. Bol bol gülün

Kahkaha stresi azaltır, bağışıklık sistemini destekler ve hakiki yaşınızı 8 yıla değin geriye taşıyabilir.

12. Hayat boyu bir "öğrenci" olarak kalmayı hedefleyin

Yaşam sürecinde entelektüel faaliyetlerden uzakta kalmayan kişiler reel yaşlarını 2.5 yıla kadar geriye doğru taşıyabilirler.
Kaynak: Akşam Gazetesi *