Site haritası oluşturmanın arama motorları açısından önemi fazla büyüktür. Site haritası tamamen Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi arama motorları indeksleme sorunu yaşadıkları adresleri rahatlıkla görebilir ve belleklerine işleyebilirler. Bu yazımızda ağırlıklı olarak Google Webmaster Tools ve site haritası oluşturma hakkında bir takım bilgiler vereceğiz.
Neden Site Haritası Gerekli?

Arama motorları sitenize geldiği zaman site içindeki bağlantıları peşine düşüp takip ederek içeriği indekslemeye çalışırlar. Aynı şekilde sitenize dışardan gelen bağlantıları da izlerler ve site içinde temas vermediğiniz içerikleri de bulabilirler.
CevapSepeti.com gibi çok fazla içerik barındıran sitelerde bazı içeriklere site içerisinden gelmek mümkün olmayabilir. Eğer bir site haritası yaratır ve bunu arama motorlarına gönderirseniz, içeriğiniz fazla daha basit bulunabilir ve çabuk bir şekilde indekslenir.
Google Webmaster Tools ve Site Haritası

Google Webmaster Tools kullanarak ansızın artı site haritasını Google ’a göndermeniz mümkündür. Bu haritaları gönderdiğiniz vakit içeriğin ne kadarının indekslendiğini istatiksel olarak görebilirsiniz.
Örneğin içeriğiniz, video, makale ve kullanıcı profillerinden oluşuyorsa, her bir tür için ayrı bir site haritası oluşturmak akla yatkın olabilir. Yani bir tane büyük site haritasının içine her şeyi yazmaktansa, bunları parçalamak daha bilgece olacaktır. Bu haritaları Google Webmaster Tools aracılıyla gönderip, her bir harita için indekslenme süratini inceleme edebilirsiniz.
Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

İçerik yönetim platformlarında site haritaları otomatik olarak oluşturmak mümkündür. Bu işi üstelenen bir çok eklenti de rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama bir takım platformda haritaları kendiniz bir kod yazarak oluşturmanız gerekebilir.
İçeriğiniz adreslerini yazdığınız bu kod ile bir XML dosyasına sürekli basarak site haritasını oluşturabilirsiniz. Bu XML dosyasını bir defa Google ’a göndermeniz tatmin edici olacaktır ve Google kadar dosya her gün ziyaret edilecektir.
Örnek bir XML dosyası için http://www.cevapsepeti.com/sitemap.xml bakınız.
Site Haritası ve İçindeki Parametreler

Site haritası içerisinde url, modification date, change frequency ve priority gibi parametreler bulunur. URL dışındaki öteki parametrelerin o kadar bir önemi yoktur. Harita içerisindeki adreslerin ne sıklıkta ziyaret edilmesi gerektiği daha çok arama motorunun kararına bağlıdır. Yani bu parametreleri başkalaştırmak o kadar bir işe yaramamaktadır.
Site Haritası ve Engellenmek İstenen İçerikler

Drupal, Joomla veya WordPress gibi bir içerik yönetim platformu kullanıyorsanız ve bir takım içeriklerin arama motorları göre bulunmasını istemiyorsanız, bu içerikleri site haritasına dahil etmeyin. İçerik yönetim sistemlerinde bunu yerine getirmek gayet kolaydır. Bu içeriklerin takibini robots.txt dosyasından da engelleyebilirsiniz lakin içerikler site haritasında bulunduğu takdirde, Google engellenme olduğunu size bildirecektir. Bahşedilen uyarıların sayısı, engellenen adresler arttıkça can sıkıcı boyutlara gelebilir. Bu yüzden bunları site haritasına hiç dahil etmemek daha akılcı olacaktır.


Teknoloji Site haritası oluşturmanın arama motorları açısından önemi çok büyüktür. Site haritası baştan sona Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi arama motorları indeksleme sorunu yaşadıkları adresleri rahatlıkla görebilir ve belleklerine işleyebilirler. Bu yazımızda ağırlıklı olarak Google Webmaster Tools ve site haritası oluşturma hakkında bir takım bilgiler vereceğiz.
Neden Site Haritası Zorunlu?

Arama motorları sitenize geldiği süre site içindeki bağlantıları takip ederek içeriği indekslemeye çalışırlar. Benzer şekilde sitenize dışardan gelen bağlantıları da izlerler ve site içinde temas vermediğiniz içerikleri de bulabilirler.
CevapSepeti.com gibi çok fazla içerik barındıran sitelerde bir takım içeriklere site içerisinden gelmek olası olmayabilir. Eğer bir site haritası yaratır ve bunu arama motorlarına gönderirseniz, içeriğiniz çok daha kolay bulunabilir ve çabuk bir şekilde indekslenir.
Google Webmaster Tools ve Site Haritası

Google Webmaster Tools kullanarak birden artı site haritasını Google ’a göndermeniz mümkündür. Bu haritaları gönderdiğiniz zaman içeriğin ne kadarının indekslendiğini istatiksel olarak görebilirsiniz.
Örneğin içeriğiniz, video, makale ve kullanıcı profillerinden oluşuyorsa, her bir cins için öbür bir site haritası oluşturmak mantıklı olabilir. Yani bir tane büyük site haritasının içine her şeyi yazmaktansa, bunları parçalamak daha bilgece olacaktır. Bu haritaları Google Webmaster Tools aracılıyla gönderip, her bir harita için indekslenme süratini tahlil edebilirsiniz.
Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

İçerik idare platformlarında site haritaları otomatik olarak oluşturmak mümkündür. Bu işi üstelenen bir çok eklenti de rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama bir takım platformda haritaları kendiniz bir kod yazarak oluşturmanız gerekebilir.
İçeriğiniz adreslerini yazdığınız bu kod ile bir XML dosyasına sürekli basarak site haritasını oluşturabilirsiniz. Bu XML dosyasını bir kere Google ’a göndermeniz yeterli olacaktır ve Google göre dosya her gün ziyaret edilecektir.
Örnek bir XML dosyası için http://www.cevapsepeti.com/sitemap.xml bakınız.
Site Haritası ve İçindeki Parametreler

Site haritası içerisinde url, modification date, change frequency ve priority gibi parametreler bulunur. URL dışındaki diğer parametrelerin o kadar bir önemi yoktur. Harita içerisindeki adreslerin ne sıklıkta ziyaret edilmesi gerektiği daha çok arama motorunun kararına bağlıdır. Yani bu parametreleri başkalaşmak böylece bir işe yaramamaktadır.
Site Haritası ve Engellenmek İstenen İçerikler

Drupal, Joomla ya da WordPress gibi bir içerik yönetim platformu kullanıyorsanız ve bazı içeriklerin arama motorları göre bulunmasını istemiyorsanız, bu içerikleri site haritasına dahil etmeyin. İçerik yönetim sistemlerinde bunu yapmak gayet kolaydır. Bu içeriklerin takibini robots.txt dosyasından da engelleyebilirsiniz fakat içerikler site haritasında bulunduğu takdirde, Google engellenme olduğunu size bildirecektir. Bahşedilen uyarıların sayısı, engellenen adresler arttıkça rahatsız edici boyutlara gelebilir. Bu yüzden bunları site haritasına hiç içeri almamak daha mantıklı olacaktır.