Atatürk'ün Egemenlik Şartsız Milletindir Sözünün Anlamı
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünün açıklaması
Bağımsızlık Kayıtsız Şartsız Milletindir ne çağrıda bulunmak

Egemenlik Şartsız Milletindir

Mustafa Kemal Atatürk, kurduğu cumhuriyetin, ahali egemenliğine dayalı olduğunu bile bile ve buna inanarak bu cümleyi söylemiştir.

Egemenlik Ulusundur Bağımsızlık bir topluluğun, bir devletin ülke üzerinde sahip olduğu tüm yetkilerdir, özgürlük elde etmek, yetki sahibi elde etmek, hâkimiyet anlamlarına kazanç. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk egemenliğin halka ait bir olgu olduğunu “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile açıklamıştır.

Türkiye’de hakimiyet fikri Kanun-ı Esasi ile gündeme gelmiş, lakin kabul edilmesi Türkiye Büyük Insanlar Meclisi’nin Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ile olmuştur. Kanunda yer verilen “Egemenlik koşulsuz ve sınırsız olarak ulusundur.” ilkesi ile insanlar ve idare namına yeni bir dönem başlamıştır.

Yetki sahibi, hür ve hakim bir halk müziği gelişime açıktır, geleceğe ümitli bakar, çünkü uğraş gösterecek gücü ve söz hakkı vardır. Egemenliğin millete ait olması, bütün bunları gerçekleştirebilecek bir ortam yaratır, yönetimde söz sahibi olan, kendi kendini yöneten halk daha iyi temsil edilir ve ilerlemeye açıktır. Hâkimiyetin tek kişinin tekelinde olduğu zamanlar düşünüldüğünde bağımsızlık bütün anlamıyla özgürlük anlamına gelir. Yönetimde söz sahibi almak bir yandan her şeyi benimsemek zorunda bırakılan bir halkın böylesine bir asalet ile ödüllendirilmesi Mustafa Kemal liderliğinde gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal bir konuşmasında “Huzurlu toplum, tehlikesiz toplum, insan kişiliğine saygılı toplum bütün milli egemenlikle sağlanır. Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması, oysa ve ancak tam ve kesin anlamı ile ulusal egemenliğin sağlanması ile akıcılık kazanır. Bundan nedeniyle, hürriyetin de eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası milli egemenliktir.” sözleri ile bu konuya verdiği önemi göstermiştir. *